Zatrzymaj złe biopaliwa – petycja do europosłów


Zatrzymaj złe biopaliwa, które napędzają wylesianie i głód – tylko chwilę zajmie Ci zwrócenie uwagi europosłów. Kilkanaście sekund – podpisz petycję i daj znać znajomym.

Polityka UE przyniosła ogromny popyt na biopaliwa. Obecnie biopaliwa wytwarzane są głównie z roślin żywieniowych (olej palmowy, rzepak, soja i zboża).

Potrzebna jest powierzchnia upraw wielkości boiska do piłki nożnej naby wytworzyć paliwo dla dwóch i pół samochodu przez rok. Ponieważ większość gruntów rolnych jest już wykorzystywana do produkcji żywności, wrażliwe ekosystemy, takie jak lasy deszczowe i torfowiska, są przekształcane na pola uprawne, aby napędzać nasze samochody. Te same regulacje doprowadziły do wycinania lasów w celu produkcji energii. A to wszystko z miliardami euro przeznaczonymi na dotacje, w dodatku w większości przypadków z gorszym oddziaływaniem na klimat niż paliwa kopalne.

Biopaliwa miały na celu redukcję emisji powodujących zmiany klimatu. ALE większość biopaliw wytwarzanych z roślin uprawnych jest gorsza dla klimatu niż paliwa kopalne. Powodem jest wylesianie, osuszanie lasów bagiennych i torfowisko, a także z powodu węgla, który mógłby zostać związany, gdyby lasy zostały przywrócone.

Innymi słowy: to lekarstwo jest gorsze niż choroba, którą miało leczyć.

Teraz mamy wyjątkową okazję, aby zakończyć to szaleństwo. 23 października Komitet ds. Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego podejmie decyzję, czy wykorzystanie tych biopaliw w UE powinno się zatrzymać, czy nadal rozwijać. To doskonała okazja, aby powstrzymać dalsze niszczenie unikalnych siedlisk – zniszczenia, które powodują wysiedleniami społeczności lokalnych oraz zagrażają wielu gatunkom roślin i zwierząt, w tym orangutanom.

Podpisując niniejszą petycję, przesyłasz jasną wiadomość do posła Parlamentu Europejskiego, że nie akceptujesz wypalania lasów tropikalnych, wypędzeń ludzi, zagrożenia wyginięcia zagrożonych gatunków z powodu tragicznie błędnych działań na rzecz „czystej” energii.

 

Petycja na stronie Transport & Environment.