Olej palmowy w paliwie? Powiedz STOP!

  • Orangutan #NotInMyTank

Ekspansja plantacji palmy olejowej i innych roślin spożywczych w celu produkcji „pseudozielonych” paliw (takich jak biodiesel) niszczy ostatnie lasy deszczowe naszej planety i najcenniejszą przyrodę.

8 lutego Komisja Europejska opublikowała nowe zasady, dzięki którym olej palmowy nie powinien już być używany w Europie jako „zielony” dodatek do paliwa. Zasady idą w dobrym kierunku, ale są o wiele za słabe.

Trwają konsultacje publiczne – do 8 marca mamy czas, by poinformować Komisję, że w obecnej wersji nowe zasady są niedopuszczalne oraz jakie zmiany należy wprowadzić.

 

Powiedz Komisji: olej palmowy – nie w moim baku!

      Wyślij!       

#NotInMyTank

 

Mniej niż 60 sekund zajmie Ci wysłanie wiadomości Komisji Europejskiej. To szansa na ocalenie lasów deszczowych i ich mieszkańców.

 

Uprawy palmy olejowej

Produkcja oleju palmowego jest odpowiedzialna za niszczenie ostatnich lasów deszczowych i ocieplanie klimatu – pod rosnące uprawy palmy zaczęto wycinać i wypalać lasy tropikalne oraz torfowiska. Jest szkodliwa również dla lokalnych społeczności oraz powoduje niszczenie siedlisk orangutanów i innych gatunków zwierząt – słoni karłowatych (na Borneo żyje ostatnia populacja słoni, które zasiedlały niegdyś Jawę) i Nosacza sundajskiego, gatunku endemicznego, występującego tylko na Borneo.

Więcej o oleju palmowym, wylesianiu i biopaliwach na naszych stronach.