fbpx

Biopaliwa

Dlaczego walczymy

Początkowo biopaliwa wydawały się remedium na zagrożenia płynące z korzystania z paliw kopalnych (takich jak ropa, gaz ziemny) w transporcie. Upatrywano w nich szansę na ograniczenie emisje gazów cieplarnianych oraz stworzenie odnawialnego zastępnika dla nieodnawialnych paliw kopalnych. Niestety lekarstwo okazało się gorsze niż choroba: w wyniku promowania stosowania i produkcji biopaliw np. osusza się torfowiska, wycina się i wypala lasy tropikalne pod uprawy palmy olejowej. Niszczone są cenne ekosystemy będące naturalnymi magazynami węgla, ziemia jest zawłaszczana z krzywdą dla lokalnych społeczności. Kontrowersje wzbudza wpływ produkcji biopaliw z surowców żywnościowych (palma oleista, kukurydza, rzepak, zboża) na ceny żywności. W wyniku popytu na biopaliwa rośnie zapotrzebowanie na ziemię uprawną oraz wodę – zasoby tak cenne w obliczu zmieniającego się klimatu.

Historia

Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) jest członkiem europejskiej federacji Transport&Environment (T&E), w ramach T&E od 2012 roku współpracujemy z siecią kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z Europy na rzecz zrównoważonego transportu.

Włączamy się w międzynarodowe akcje na rzecz zrównoważonej energii, prowadzimy aktywne rzecznictwo – spotykamy się z decydentami, publikujemy raporty i stanowiska organizacji pozarządowych zawierające rekomendacje dla prawodawców, przygotowujemy briefingi dla decydentów, monitorujemy propozycje regulacji prawnych, komentujemy bieżące wydarzenia, decyzje Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, wysyłamy apele o zmianę szkodliwych przepisów, publikujemy również komunikaty prasowe, bierzemy aktywny udział w wydarzeniach branżowych i konferencjach.

Aktualności

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani