Czarny wtorek dla Warszawy! Wyślij apel do władz ws. likwidacji smogu


„Uwaga! Dzisiaj notujemy wysokie stężenie pyłów w powietrzu. Warszawiacy – przesiądźcie się do komunikacji miejskiej. Apelujemy o niepalenie w kominkach, zalecamy unikać przebywania i aktywności fizycznej na dworze oraz ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.” – czytamy na oficjalnym Twitterze Miasta Stołecznego Warszawy.

W niektórych miejscach zanieczyszczenie przekroczyło normy nawet o 800%(!) Ze smogiem zmaga się nie tylko stolica, ale i mieszkańcy wielu podwarszawskich miejscowości np. Żyrardowa (624%), Legionowa (492%) czy Konstancina-Jeziorny (284%).

Zaapeluj do Prezydent m. st. Warszawy oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego ws. likwidacji smogu samochodowego.

WYSLIJ APEL
W Polsce na skutek zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie nawet 47.000 osób. Dla przykładu, w Warszawie ok. 68% emisji pochodzi z aut. Co roku w wyniku smogu, w tym samochodowego, umiera w stolicy przedwcześnie około 2.800 osób. Tracimy rocznie 6 miliardów złotych na leczenie. To więcej, niż koszt środkowego odcinka linii metra (4 miliardy złotych).

Komisja Europejska ogłosiła, że postawiła Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej ze względu na notoryczne przekroczenia norm jakości powietrza, stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Za smog odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli  emisja zanieczyszczeń powietrza znajdujących się na wysokości do 40 m. W przypadku Polski są to przede wszystkim niskie kominy – domowych pieców, małych lokalnych kotłowni, niewielkich zakładów produkcyjnych – oraz samochody. Dlatego apelujemy o podjęcie zdecydowanych kroków w sprawie walki z zanieczyszczeniami powietrza pochodzącymi z transportu.

Dołącz się i wyślij apel!

WYSLIJ APEL

Zaapeluj do Prezydent Warszawy i Marszałka >>>